Announcement

Announcement Module
Collapse
No announcement yet.

Göç Tarihimiz...

Page Title Module
Move Remove Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Conversation Detail Module
Collapse
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Göç Tarihimiz...

istedimki herkez koyunun yada ailesinin tarihini bizlerle paylassın.
    ilk ben baslıyım ben kocbayırlıyım.Koçbayır köyü Balıkesir’in Gönen ilçesine 10 km uzaklıkta, Yumurtalan tepesinin yamacına kurulmuş 30 haneli şirin bir orman köyüdür. Dedelerimizden aktarılan rivayete göre; 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı (93 harbi) sırasında Türkiye’deki çoğu Gürcüler gibi Batum Artvin civarından Anadolu’ya göç edenlerden kurulmuş bir yerleşim birimidir. Koçbayır Köyünü kuranlar, Artvin ili Murgul ilçesi Gürbin (Petek) Köyü, Arhva Köyü, (Küre) Cankanat mahallesi ve çevresinden sahile, oradan gemiyle İstanbul’a, daha sonra Gönen’e gelmişler ve bir süre burada ikamet etmişler. Fakat ovadaki sivrisineklerden rahatsız olan ve hastalanan halk, hem bu sivrisineklerden kurtulmak hem de göç ettikleri bölge şartlarına uygun yer aramak için mahalli yetkililere başvurmuşlardır. Yetkililerce kendilerine at ve silah verilmiş, seçilen beş kişi yola çıkarak yer yer kurşun sıkıp yankı dinlemişler ve bugünkü yerleşim alanını uygun bulup planlı bir şekilde paylaşmışlar. Ana cadde ve sokaklar arasında yaklaşık ikişer dönüm bahçeler (venahi) içinde ikişer kat (alt katı ahır) olmak üzere dış cephe ahşap+tuğla, iç bölmeler ahşap+kerpiç evler inşa etmişler. Samanlık, ambar (nalya) ve fırınlar eklemişler.

Bu yer değiştirme konusunda neden hep aynı sebep ön plana çıkmış acaba? Bizimkileride ordunun merkezine yerleştirmişler ama sinek cok fakan filan gibi sepeblerden dolayı 40 km içeri dağınbaşına köy kurmuşlar ilginç Efem bizim dedelerimiz gatsurigatsiler de batumun macahel camili efeler köyünden kalkmışlar orduya gelmişler.Rivayete göre gemilerle marmara bölgesine gidioalarmış ama gemiler koylarda mola verdikçe atlamış bizimkiler uzağa gitmeye gerek yok burası da güzel diye ama ORDU geçekten çok güzel Ordunun ilk kurulduğu yere eskipazara yerleştirmişler bizimkileri sinel cok falan diye cıkmışlar yukaru dağın başına.İlk önce dokuzdolambaç köyünü kurmuşlar sonra sayaca, köröküz ,refahiye, hasancık köröküz köylerini kurmuşlar.Biz şu anki adı şirinköy olan refahiyede yaşamaktayız.Köyümüzde 2 sülale yaşamaktadır.Giboridzeler(gülahmetoğulları) birde keşişoğulları.Yaklaşık 50 haneden oluşan köyümüzde temel geçim kaynağı tabiki fındık değil fındık 2. planda genelde bizimkiler kamyonculuk nakliyecilik işi yapmışlardır.Köyümüz o kadar yüksekte ki fatsa sahilini görebiliyoruz yane.Eski evleri yıkıp yeni ev yapmış bizimkiler malesef eski ev kalmamış.Mustafa benden bu kadar uşağum gerisini sen tamamla

Comment

Bizimkiler de lamazim52nin dedelerine benzer şekilde gelmişler giresuna;bakmışlar beğenmemişler orayı, göçe devam düzceye gelmişler ne hikmetse düzce ovasıda sinek kaynıyormuş sonra vurmuşlar kendilerini dağlara.O yılların ortak özelliği bütün Ülke sıtmadan gidiyor sivrisinek çok tedavi yok çareyi yükseklere çıkmakta bulmuşlar.....tabi asıl geliş amaçları dinleri uğruna hicret,onlara atalarıma sonsuz minnettarım çok büyük bir fedakarlıkta bulunmuşlar Tıpkı peygamber ve arkadaşları gibi...Allah onları onlarla haşretsin amin...

Comment

Bu sineklere Gürcülerin etkili bir alerjisi var galiba bizimkilerde öle yapmışlar ama şu anki bulunulan yerde Dağın başı küçük bir yerleşim yeri ama gayet harika bir yer

Comment

herşeyi bi güzel anlatmışsınbana bişe kalmamış ömer abi
          bilmediğim birkaç şeyide öğrenmiş oldum

Comment

ya zaten doga asıgı olurlarmıs..duyduklarıma ve gorduklerıma gore gurcıstan gercekten cok guzel bıyer ona benzıyen yerleri tercih etmişler genelde.yani dag tepe olan suyu olan..ama hep dusunmusumdur istanbula gelseler nasıl olurdu diye..yani eski yerlesim yerlerine sahip olurlardı suanda ah ne guzel keske oturabilsek dediğimiz yerlere

Comment

Anne ve baba tarafım batumdan gelmişler Batum neresinden kalkıp gelmişler kesin bir bilgim yok Dedelerimi ve babaannemi çok küçük yaşta kaybettiğim için elimdeki tek kaynak anneannem O yaşı itibariyle tam bir ayaklı tarih gibi Kendisinin babasından ve dedelerinden duyduğu şeylerde hiç hoş değil Ruslar ve gürcüler batum osmanlının elinden çıkınca orda tam bir katliam ve soykırım yapmışlar Bunun tek nedenide müslüman olmalarıymış Zaten hıristyan gürcülerinde bizmkilere siz Gürcü değilsiniz Türksünüz diyerek bu katliama ortak olması çok acı veriyor insana Batumdaki müslüman gürcüler bu katliamlara çok direnmişler ama bir yere kadar dayanabilmişler mecbur göçetmek zorunda kalmışlar Bizim sülalede 1877 harbinde Samsuna göç etmiş Hala orda batumda göçetmeyen akrabalarımzı var büyük ihtimalle Serkan kardeşiminde deiği gibi bu bir hicretti aslında din uğruna yapılan bir hicret sırf dinlerini özgürce yaşayabilmek ve sırf müslümanlar diye kendi ırktaşları tarafından soykırıma uğramamak için yapılan bir hicret Bize yapılanlardan sonra Osmanlının büyüklüğünü daha iyi anlıyorum Bir imparatorluk 600 yıl balkanlarave orta avrupaya hükmediyor 600 yıl sonra yunanlılar bulgarlar romenler sırplar hırvatlar slovenler mokedonlar macarlar avusturyalılar moldavalılar ukraynalılar lehler hala hıristyan Dinlerini özgürce yaşamış ve korumuşlar Bir hıristyan imparatorluk 600 yıl müslüman bircoğrafyaya hükmedecektide orda bir tek müslüman kalacaktı?

Comment

Originally posted by Moli View Post
                ya zaten doga asıgı olurlarmıs..duyduklarıma ve gorduklerıma gore gurcıstan gercekten cok guzel bıyer ona benzıyen yerleri tercih etmişler genelde.yani dag tepe olan suyu olan..ama hep dusunmusumdur istanbula gelseler nasıl olurdu diye..yani eski yerlesim yerlerine sahip olurlardı suanda ah ne guzel keske oturabilsek dediğimiz yerlere
                zaten gürcüler doğayı gerçekten koruduklarına inanırım.çevrede bizim köye, komşu köylerden bir tane köy gürcü köyü var.çevreye göre büyük bir ormanımız var.kesip fındık dikmemişler.aza kanaat
                ihtiyaçlar karşılanır ama katliam yok

Comment

Originally posted by mikvare52 View Post
                  zaten gürcüler doğayı gerçekten koruduklarına inanırım.çevrede bizim köye, komşu köylerden bir tane köy gürcü köyü var.çevreye göre büyük bir ormanımız var.kesip fındık dikmemişler.aza kanaat
                  ihtiyaçlar karşılanır ama katliam yok

ormanlık alanlar mümkün olduğunca korunuyor...
                  fındık tarım yapılan baçelere ekiliyor, böylece tarım alanları azaldı ama ormanlık alanlar genişlemeye devam ediyor bizim orda öle

Comment

Originally posted by lamazim52
                    Ordunun ilk kurulduğu yere eskipazara yerleştirmişler bizimkileri sinel cok falan diye cıkmışlar yukaru dağın başına.İlk önce dokuzdolambaç köyünü kurmuşlar sonra sayaca, köröküz ,refahiye, hasancık köröküz köylerini kurmuşlar.
                    hasancıklılar fatsadan gelmişler zaten 88 yılına kadar hsancık fatsaya bağlıydı dedelerimin anlattıklarına göre sayaca ve tepeköylülerin bi kısmıda hasancıktan gitmiş zaten sülalelerin çoğu aynı

Comment

Originally posted by s_armaşık View Post

ormanlık alanlar mümkün olduğunca korunuyor...
                      fındık tarım yapılan baçelere ekiliyor, böylece tarım alanları azaldı ama ormanlık alanlar genişlemeye devam ediyor bizim orda öle
                      doğrusunu söylemek gerekirse fındık dikiliyor(kusura bakmaözür bulmaktan ziyade, düzeltmek istedim)
                      tarım alanlarının azalması şundan olabilir.örneğin, samsun çarşamba ovası nda çoğu şey yetişiyor(sebze vs.)ama üretici son yıllarda fındığa yöneldi.tarım alanlarının azalması bu yüzden olabilir.
                      Ancak geçmişe döndüğümzde fındıktan önce farklı ürünler ekiliyormuş.örneğin mısır,
                      arpa vb.ihtiyaca göre değişmiş.
                      kusura bakmayın biraz konunun dışına çıktım

Comment

Bizim dedelerin göç tarihi Türkiyede ki Gürcülerin çoğunluğundan biraz farklı.
                        Şöyle ki; Benim dedelerim Artvin-Livaneli gürcülerinden.Yani şu şarapçı gürcüler diye tabir edilenlerden.Bu yüzden hayatımda genellemeler yapmayı hiç sevmemişimdir.Bardağın yarısı boşmu dolumu olayı yani.Biz Batum,Kobuleti Çürüksü,Mesheti,Hulo gibi 93 harbi göçmeni değiliz.Artvin'in en eski yerlilerindenmişiz.8.yüzyılda oraya yerleştiğimize dair rivayetler var.Artvin o zamanlar Acaristan'ın kültür şehriymiş.Tam yüzyıl önce dedelerim Artvin'den de göçetmişler(Bunla ilgili de bir çok rivayet var) Marmaraya yerleşmişler.Tabiki dağlık,ormanlık alanlara)Bu sebebten Artvinli de sayılamıyorum.Artvinde dedelerimin dedesi olan hep anılarıyla,anlatılanlarla gurur duyduğum bir dede var.Rus çarına kafa tutmuş yani) o bölgede deveyle hacca giden ilk kişiymiş.Onun cengaverliği kitaplarda olmaz tabi,nesilden nesile anlatılarak bana kadar ulaştı.Bu dedenin dört oğlu olur bunlar marmara da bir köye yerleşirler.Onun oğullarından biride Kuva-i milliye de komutanlık yapmış.Asker üniforması kayıp ama kemerindeki yıldızlar bizde saklı.Dedelerimin sülalesinin ismi Nihan kalsın.Köyümün ismide hiç bir gürcü sitesinde olmaz o da Nihan kalsın.Biz gençleri olarak o köyün kültürüne,değerlerine sahip çıkalım yeter.

Comment

ewet doğru bizimkiler ilk goc ettıklerı yerdeler hala 77 .78 yıllarında yanı 93 harbı zamanında gelmısler ( alacam koyu kestel bursa) super bir doga war walla bızım dedeler cok zewklıymısler...ayrıca ilk geldiklerınde 3 haneymısler ve bır suru hıkayeler anlatılır onlar hakkında...

Comment

serkan abinin dediği doğru olsa gerek çünkü benim de büyüklerimden ve özellikle dedemden duyduğumda bunlardı sıf biz müslümanız diye bizi yani gürcüleri ruslar katlediyorlarmış bizimde elimizden göçten başka bişey gelmediği için dedelerimiz yada atalarımız da diyebiliriz heralde batumdan karadenize göç etmişler buda hicret olurmu bilmiyorum ama bir hadisinde "aslını inkar eden bizden değildir" demiş peygamber efendimiz (s.a.v.)bence atalarımız en doğru olanı yapmış bizim atalarımız göç etmiş ve kurtulmuşlar ama rusların baskısına dayanamayan diğer gürcülerde hristiyanlığı ne yazık ki kabul etmişler gerçekten onlar için üzüldüm yani sonuç olarak tabi bu sadece benim edindiğim bilgi biz gürcüler rusların baskısından dolayı batumdan karadenize göç etmişiz ve bu şekilde türkiyeye yerleşmişiz...

Comment

bizimkilerde doksanüç harbi sıralarında sakarya geyve ilimbey köyüne yerleşmişler daha sonra dedem iş dolayısıile arifiyeye gelmiş ve yerleşmişler,neredeyse bir asırdır arifiyeliyiz. teşekkürler Türkiye

Comment

Working...
                              X